• +38 (096) 124 59 36
  • ihor.shevchuk@shevchuk-lawyers.org.ua

Соціальні гарантії для поранених військових та їхніх родин: які виплати забезпечуються законодавствомАвтор: Ігор Шевчук, адвокат

Дата підготовки матеріалу: 2024-02-27

Які виплати можуть отримати військовослужбовці під час війни через поранення?

 

Під час поранення військовослужбовці можуть розраховувати на три види виплат. По-перше, це їхня заробітна плата за період перебування у зоні бойових дій, яка нараховується в повному обсязі. Другий вид виплат - це одноразова допомога у розмірі 100 тисяч гривень, яка надається в разі поранення. А третій вид виплат - це допомога у зв‘язку із втратою працездатності, і його розмір залежить від різних факторів, таких як статус військовослужбовця та його службове місце (чи він служить у ЗСУ, інших формуваннях або поліції). Хоча раніше була проблема з виплатами за поранення в територіальних оборонних частинах, це питання вже вирішено на законодавчому рівні.

 

Ускладнення ситуації виникає при зборі документації відразу ж після поранення. Під час госпіталізації та евакуації надається медична форма, яка фіксує обставини травм, час евакуації та інші деталі. Також проводиться службове розслідування військовою частиною, де вивчаються обставини поранення, його характер (бойовий чи небойовий), а також здійснюється перевірка за показами свідків серед побратимів військовослужбовця.


Які документи потрібно зібрати для військовослужбовців?

 

Необхідні документи включають в себе висновок евакуаційної групи, який включає довідку певної форми з часом поранення, часом евакуації та часом прибуття до лікувального закладу. Також важлива довідка про обставини бойового поранення, яку видає військова частина. Згідно з правилами, цей документ повинен бути переданий в лікувальний заклад, такий як лікарня. На основі цих документів та рішення ВЛК подається заява до начальника військової частини для отримання виплат у зв’язку з пораненнями.


З якими проблемними питаннями можуть звертатися військові під час повномасштабного вторгнення?

 

Багато військовослужбовців стикаються із суперечками, особливо тими, що пов‘язані із ВЛК. Сперечання також виникають у зв‘язку із МСЕК, комісією, що визначає ступінь інвалідності після отримання поранення. Додатково виникають протиріччя із військовими частинами стосовно виплат за відпустки, соціальні виплати, зарплату та додаткові винагороди, отримані під час бойових дій та перебування в бойовій зоні.

 

Військовослужбовцям надається ряд соціальних гарантій, таких як різноманітні виплати, відпустки, лікування та додаткові стимулюючі винагороди. Однак через велику кількість військовослужбовців та обмежений штат військових частин виникають ситуації, коли не збирають достатньо документів або допускають помилки у розрахунках соціальних виплат. У таких випадках звернення до адміністративного суду може вирішити ситуацію.

 

Наприклад, один із випадків, коли військовослужбовець не отримав довідку про обставини поранення через бездіяльність військової частини. Суд визнав бездіяльність керівництва та зобов‘язав видати відповідну довідку. Це відкрило шлях до компенсацій та інших виплат для військовослужбовця.


15 мільйонів гривень — компенсація для родичів загиблого військового. Як вона виплачується та кому надається перевага при отриманні?

 

Так, сума виплати в розмірі 15 мільйонів гривень передбачена для членів родини покійного військового, таких як батьки, дружина, повнолітні та неповнолітні діти, а також ті, кого утримував загиблий військовослужбовець. Ця сума виплачується частинами і розподіляється між всіма законними одержувачами. Іншими словами, протягом трьох років будь-хто, хто має право на цю компенсацію, повинен подати заяву до військкомату, представити документи, що підтверджують його статус члена сім’ї або родича військовослужбовця. ТЦК та СП перевіряють ці документи і надсилають їх до Міністерства оборони України. Законодавством передбачено, що перша частина виплати складає п‘яту частину від загальної суми 15 мільйонів гривень. Заяву на одноразову допомогу можна подати протягом трьох років з моменту смерті військовослужбовця.


Як закон регулює ситуації, коли військовослужбовець розлучений, перебував у цивільному шлюбі або має позашлюбних дітей? Чи взагалі є правові норми, які визначають ці питання?

 

До кінця 2023 року такі аспекти не були чітко визначені в законодавстві, і це створювало значні труднощі. Було багато судових справ, пов‘язаних із позашлюбними відносинами, спільним проживанням та правами позашлюбних дітей. Проте наприкінці року був прийнятий законопроект, який вніс зміни до нормативно-правових актів. Згідно з цими змінами, у випадку відсутності офіційної дружини у військовослужбовця, може бути враховано факт спільного проживання, який можна підтвердити через судовий процес. Після цього така особа може претендувати на частину коштів, передбачених одноразовою грошовою допомогою. Щодо позашлюбних дітей, їхні права також визначаються в цьому контексті.

Переглядів: 22 Соціальні гарантії для поранених військових та їхніх родин: які виплати забезпечуються законодавствомМаєте коментар? Напишіть мені!

Вас може зацікавити:
Банк "Юнісон" поновив виплати вкладникам

Стало відомо, що банк "Юнісон" поновив виплати тим вкладникам, строк дії депозитних договорів яких закінчився до 16.06.2016 року. Виплати здійснюються через відділення банку. Довідкову інформацію мо...
Безкоштовний буклет: "План дій після ДТП"

      Завантажити буклет. У попередніх відео я розповідав про ті кроки, які потрібно здійснити потерпілій в наслідок ДТП особі, аби отримати від страхової компанії...
Спадщина у 2024 - що змінилось?

З 30 січня 2024 року набули чинності нові вимоги щодо відкриття спадщини під час тривання воєнного стану.   Спадкування є процесом передачі прав та обов‘язків, тобто спадщини, від покійно...
...